Kendi rüzgarınla yol almak…

Ulaşmak istediğin bir hedefin, gerçekleştirmek istediğin hayallerin varsa, bunun yolu etkili ve verimli çalışmadan geçiyor. Geçiyor geçmesine de, “Çalışmak içimden gelmiyor, sıkılıyorum.” diyebilirsin. Beş yıldızlı hayaller, dört yıldızlı çalışmayla elde edilemez. Kendini motive edebilirsin, beş yıldızlı çalışmalar yapabilirsin. Sana birkaç tavsiyede bulunacağım.

 

1-Az da olsa bir şeyler yap. 

Bugün bulunduğun yer, geçmiş günlerdeki attığın adımların bir sonucu. Bugün başlarım, yarın başlarım demektense az da olsa bir şeyler yapman, ilk adımı atman gerekiyor. 

 

2-Zorlanacaksın ama pes etmemelisin. 

Bir başarı hikayesi yazmak istiyorsan, bunun sanıldığı kadar kolay olmadığını unutma. Kolay olsaydı, her hayal eden yapardı. Pes etme… Unutma ki, pes etmeyen, ertelemeyen, herşeye rağmen yoluna devam edenler başarıyor. 

 

3-Söz, film, şarkı bul. 

Seni motive eden her neyse onu bulmalısın. Test çözen fakat doğru yanlışına bakmayan bir öğrencimle yapmış olduğum koçluk görüşmesinde; öğrencim, yanlış soruların çözümünü bilmenin onun için son derece önemli olduğunu fark etti. “Motivasyon kaynağımı buldum.” dedi. Şaşırdım, “Nedir?” diye merakla sordum. “Yanlış sorularımın çözümünü öğreniyorum ve Atatürk Fen Lisesi’ni kazanıyorum.” dedi. Bunu sık sık kendisine tekrarlayacağını söyledi. Sen de bir film, bir şarkı bir söz seni anlatan her neyse onu bulabilirsin. 

 

4-Herkes isteyerek çalışmıyor.

Kendimizi zorlamamız gerekiyor. Bazen yolun sonuna geliriz, yorulmuş, bıkmış ve bir adım daha atacak gücümüz kalmamıştır. Oysa bir adım daha atsak belki de bitiş çizgisine varmış olacağız. Bunu bilemediğimizden hayallerimiz elimizden uçup gider, geriye de enkaz yığını kalır. Son adımı atmak için kendini zorlamalısın. 

 

5-İnandığın her neyse gerçekleştir.

Başkalarının sana inanması kadar, senin de kendine (inanıyor olman) inanman çok daha önemli. Bu inanç, seni erken kaldırıp geç yatıracaktır. Güç senin içindedir. Seni bitiş çizgisine kadar taşır. Herşey senin elinde. Diğerleri düşmemen için sadece koltuk değnekleridir. 

 

6-Ne hissettiğin önemli.

Ruhsal olarak canlı ve enerjik hissetmen başarına yansıyacaktır. Öğrencim, koçluk görüşmesine geldiğinde omuzları çökük, suratı asık, isteksiz bir halde konuşmaya başlıyordu. yapabildiklerini gözden geçirip yapabileceklerini tespit ettikç sesinin tonu değişiyor, duruşu dikleşiyor, eski halinden eser kalmıyordu. Sanki  karşımda yepyeni biri duruyordu. Bu duruma kendi de hayret ediyor, vedalaşırken’’ iyi ki gelmişim kendimi çok iyi hissediyorum’’ diyerek bunu dile getiriyordu.İçinde bulunduğumuz ruh halinden kurtulmak kendi elimizde. Egzersiz yapmak, müzik dinlemek, duş almak, kahve içmek gibi bizi rahat hissettirecek her neyse onu yapalım ki başarımız artsın.

 

7-Çevrende başarılara imza atmış olanları gözlemle.

Hergün duyuyoruz, okuyoruz, görüyoruz. Senin istediğin her neyse, ona ulaşmış olanları incele. sınava mı hazırlanıyorsun? Sınavı kazanmış birine ulaş ve onunla sohbet  da olabilir. Ne yapmış da başarmış? Belki de senin de kolayca yapabileceğin şeyler olabilir. Biliyorsun ama yapmıyorsundur. İncele, modelle ve uygula. 

 

8-Bugün neler yapıyorum? sorusunu ister yatmadan önce istersen sabah kalktığında kendine sor. 

Plan yapmak önemli. Sana uygun, gerçekleştirebileceğin planı hazırla. Kendini tanıdıkça daha uygun planlar hazırlayacaksın. Günün sonunda bitirdiğini görmek seni motive edecek. 

 

9-Olumsuz konuşan insanlardan uzak dur.

Her konuda, her zaman çevrende olumsuz konuşup seni durdurmaya çalışanlar olacaktır. Hatta bunu senin iyiliğin için yaptıklarını söyleyeceklerdir. Sakın onlara kulak asma. Kulakları sağır olan kurbağa gibi davranmalısın ki, kuyudan çıkabilesin. Bu insanları hayatından çıkarabilirsen çıkar, çıkaramıyorsan umursama…. Yoksa sana engel olmaya çalışanların hayatını yaşarsın. Kendi hayatını değil. 

 

10-Başardığını hayal et.

 Bir öğrencim mezuna kalmıştı. Puanı özel bir üniversitenin diş hekimliğine yetiyordu. Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesini kazanmak istiyordu. Yol boyunca kendini bir dağa tırmanan dağcı gibi hissetmişti. Zirveye vardığında dağın eteğindeki herkesin onu alkışladığını hayal ediyordu.. Başardı. ‘Çıkacağımı biliyordum, hep bunun hayalini kurdum.’ demişti. Mutluydu. Sen de hayallerini kurduğun şey gerçek olmuş ve sen onu başarmışsın 

Bize her zaman ulaşabilirsiniz!

Her türlü soru ve bilgilendirme için bizlere ulaşabilirsiniz. Aşağıdaki formu doldurun, sizinle irtibata geçelim.