Avustralya

Hiçbir ülkeye kara sınırı olmayan ülke 25.760 kilometrelik oldukça büyük bir sahil şeridine sahiptir ve totalde 8.698.850 kilometrekarelik alana sahiptir. Hint okyanusu ve Büyük okyanus arasında uzanan Güney yarım kürede bulunan ilginç bir ada ülkesi olan Avustralya’nın en büyük şehri Sydney’dir ve başkenti Canberra dır.
Avustralya, dünyanın en büyük adası, aynı zamanda da en küçük kıtasıdır. Dünyanın en düşük nüfus yoğunluğuna sahiptir. Amerika’dan biraz daha küçük olmasına rağmen, 313 milyon nüfusa karşılık Avustralya’nın nüfusunun sadece 23 milyon civarında olması oldukça şaşırtıcıdır.
Avustralya konum olarak Endonezya, Papua Yeni Gine, Solomon Adaları, Yeni Zelanda, Vanuatu, Yeni Kaledonya ve Doğu Timora komşuluk yapmaktadır. Ülke 6 büyük eyalete ev sahipliği yapmaktadır. Bu eyaletler; New South Wales, South Australia, Tasmania, Victoria, Queensland, Western Australia.
Ülkenin büyük bir çoğunluğunda konuşulan dil İngilizcedir ancak ülkenin yerlileri olarak bilinen Aborjinler yerli dillerini konuşurlar. Bunun yanında ülkede İtalyanca, Arapça, Yunanca ve Vietnamca dilleri de konuşulmaktadır. Avustralya yerlileri ya da Avustralya Aborjinleri, Avustralya’ya Güneydoğu Asya’dan gelmişlerdir. Bir göçebe hayatı sınırları boyunca hareket halinde yaşamışlardır. Avlanırken mızrak ve bumerang, balık avında ise kanolar kullanmışlar, meyve ve sebze toplamışlardır.
Avustralya’da din resmi din yoktur halkının büyük bir çoğunluğu Hristiyan’dır.
Ülkenin büyük kısmı, yaklaşık yüzde 70’i, kurak ya da yarı kuraktır ve merkezin büyük bir bölümü ise yerleşime uygun değildir. Yirmi ana çöl ana karanın yüzde 20’sini oluşturmaktadır. Bu arada kangurular, Avustralya’nın ulusal sembolü olarak kabul edilirken, ülke genelinde Avustralyalılardan daha fazla, yaklaşık 50 milyon kanguru olduğu tahmin edilmektedir.
Uluslararası Para Fonu’na göre Avustralya, dünyanın en büyük 13. ekonomisi iken kişi başına düşen millî gelir sıralamasında dünyada 9. olmuştur. Avustralya hakkında diğer ilginç bir bilgi de kadınlara oy hakkı tanınan dünyada ikinci ülkedir. Avustralya, 1902 yılında kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanımıştır.

Bize her zaman ulaşabilirsiniz!

Her türlü soru ve bilgilendirme için bizlere ulaşabilirsiniz. Aşağıdaki formu doldurun, sizinle irtibata geçelim.