Otomobil

Dünya üzerindeki en önemli buluşlardan biri hiç şüphesiz ki otomobildir. Otomobil icadı tek bir kişinin elinde olmayıp değişik zamanlarda çeşitli buluşların bir araya gelmesiyle ortaya çıkmıştır. Otomobilin ortaya çıkmasında tekerleğin icadının da en az otomobil kadar, buharlı makinalar kadar önemi vardır. Tarih içinde adı bilinsin veya bilinmesin pek çok kişi otomobilin doğuşuna katkı sağlamıştır. Örneğin Leonardo da Vinci’nin çalışmaları, Fransız Nicolas-Joseph Cugnot’un buharla ilgili çalışmaları, Richard Trevithick tarafından yapılan buharlı vagon gibi çalışmalar otomobilin doğmasına yardımcı olmuştur. İlk icatlarla ilgili birkaç isim ortada dolaşmaktadır. 1880 yılında, otomobilin bugünkü halini esas alan iki icat ortaya çıktı. Benzinle çalışan ilk otomobil, 1887 yılında Gottlieb Daimler adındaki bir Alman tarafından ortaya konuldu. Almanya’dan Karl Friedrich Benz’in, 1885-86’da içten yanmalı motorla çalışan ilk benzinli otomobili yaptığı biliniyor. Birleşik Amerika’da, Frank ve Charles Duryea adında iki kardeş 1892 ve 1893 yıllarında benzinle çalışan Amerikan otomobillerini yaptılar. Modern otomobilin ortaya çıkışının yaklaşık 100.000 patent alımı sonrasında gerçekleştiği tahmin edilmektedir.
Otomobilin tarihi 19. yüzyılda enerji kaynağı olarak buharın kullanılmasıyla başlar ve içten yanmalı motorlarda petrolün kullanılmasıyla devam eder. Otomobil, ortaya çıkışından itibaren gelişmiş ülkelerde insan ve yük taşımacılığı konusunda ana ulaşım aracı olarak kendini kabul ettirmiştir. Otomotiv endüstrisi II. Dünya Savaşı’ndan sonra en etkili endüstri kollarından birisi olmuştur. Dünyada bazı ülkeler özellikle otomobil üretimi ve satışı alanında söz sahibi durumundadır.
Dünya üzerinde 1907 yılında 250.000 olan otomobil sayısı, 1914’te Ford Model T’nin ortaya çıkışıyla 500.000’e ulaşmış, II. Dünya Savaşı’ndan hemen önce bu sayı 50 milyonun üzerine çıkmıştır. Savaşın ardından geçen otuz yıl içinde otomobil sayısı altı katına çıkmış ve 1975 yılında 300 milyona ulaşmıştır. Dünya üzerinde yıllık otomobil üretimi 2007 yılında 70 milyonu geçmiştir.
Otomobil, sosyal hayatımızın en önemli unsurlarından biri haline gelmiştir. Artık vazgeçilmez oluşu, onunla ilgili pek çok düzenlemeyi beraberinde getirmiştir. Trafik dediğimiz ve pek çok kuralı olan olgu, kazalar, park yerleri, araba yolları, petrol kullanımı ve yeni yakıt arayışları vs vs.
Bu arada ek bilgi de verelim. Ülkemizdeki ilk üretilen araba olan Devrim, 1961 yılında, dönemin Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel’in talimatıyla, Eskişehir Demiryolu Fabrikasında, 129 günde üretildi. Ancak Devrim seri üretime geçemedi.

Bize her zaman ulaşabilirsiniz!

Her türlü soru ve bilgilendirme için bizlere ulaşabilirsiniz. Aşağıdaki formu doldurun, sizinle irtibata geçelim.